2.  A Candida-gomba túlszaporodása nyálkahártyák gombás fertőzése
2020. január 24. írta: Gonzlik

2. A Candida-gomba túlszaporodása nyálkahártyák gombás fertőzése

NYÁLKAHÁRTYÁK GOMBÁS FERTŐZÉSE

candida.jpg





NYÁLKAHÁRTYÁK GOMBÁS FERTŐZÉSE

A gombás fertőzésekről a hivatalos orvoslás könyveiben és folyóirataiban az olvasható, hogy a candida elszaporodása a szájüreg, nyelv, nyelőcső, hüvely és bőrfelületén történhet, a belek csak, mint a candidák normális rezervoárja szerepel, és nem, mint az esetleges szaporodásuk helyszíne.Viszont egyes szerzők megemlítik, hogy bizonyos hajlamosító körülmények esetén, a bélfalán keresztül a vérárammal (hematogén úton) a candidák elkerülhetnek a szervezet bármely részére, ahol megtapadnak és komoly, esetleg életet fenyegető, halállal is végződhető fertőzést okozhatnak (invaziv, szisztémás gombás fertőzés) (11). Feltevődik részemről a kérdés, hogyan tud súlyos fertőzést előidézni az a normálisan kis mennyiségben a belekben lévő candida anélkül, hogy előzőleg ne szaporodjon el? Egyes szerzők a gombák hematogén terjedésének az endogén (a beteg ember szervezetén belül) forrását meg sem említik. Szerintük a fertőzés a környezetből származik (11).
A. A tápcsatorna nyálkahártyájának gombás fertőzése
A tápcsatorna teljes hosszában a candida nemzetség tagjai, közülük is leggyakrabban a C. albicans, szaporodhatnak el bizonyos hajlamosító körülmények között, és igen sokféle tünetet idézhetnek elő, és sok más betegség tüneteit utánozhatják, mivel egy adott szerv, különböző károsító hatásokra ugyanolyan vagy nagyon hasonló tünetekkel reagál (pl. fejfájást okozhat front hatása, agydaganat, agyhártyagyulladás, magas vérnyomás, trauma, vagy akár idegesség is). A candidiasis egyes tüneteinek kialakulásának a háttere tudományosan már igazolt, de a tünetek egy részének még nincs tudományos magyarázata. A panaszokat a gomba fizikai jelenléte valamint az általa termelt és felszívódott anyagcsere termékei okozzák. Ezen kívül, a bél nyálkahártyájára tapadt gombatelepek felszívódási zavart, és következményes hiányállapotokat idézhetnek elő. A hiányállapotok kialakulásához az addigi nem megfelelő táplálkozás és az esetleges hasmenés is hozzájárulhat. De a tüneteket nem csak a felsorolt tényezők okozzák, hanem az immunrendszer candida ellen irányuló reakciói is. Ezen felül, az anyagcsere termékei távoli szervek működésében is tünetekkel járó zavart okozhatnak. Ezekről a kölcsönhatásokról az 5.-ik és 8.-ik fejezetben lehet bővebben olvasni és azok alapján megérteni a tünetek kialakulásának hátterét. Az említett panaszokhoz idővel, sokféle tünettel járó allergia is társulhat, és nem ritkán az allergia az első tünet mely felhívhatja a figyelmet a belekben esetlegesen elszaporodott candidák jelenlétére. A gombák elszaporodása nem biztos, hogy röviddel a tünetek megjelenése előtt történt. Például, az évekkel (vagy évtizedekkel) ezelőtt egy vagy több alkalommal szedett antibiotikum, majd a későbbiekben fogamzásgátlók szedése, elősegítette szaporodásukat a belekben egy bizonyos szintig, de a jól működő immunrendszernek sikerült őket mégis kordában tartani, tünetmentesen, vagy csak enyhe tünetek kíséretében, melyre az érintett nem is figyelt fel, viszont, egy aktuális stresszhelyzet után ez a védelem legyengül, és a tünetek erőteljesen megjelenhetnek. Az érintett betegnek, tünetekkel járó egy vagy több betegsége is lehet párhuzamosan, függetlenül az elszaporodott candidáktól, melyek úgyszintén tarkítják a tünetegyüttest. Ezekhez még a szedett gyógyszerek mellékhatásai is hozzáadódhatnak. A tünetek sokaságában nagyon nehéz eligazodni, mivel többféle károsító hatás zajlik egy időben, az érintett szervek pedig, mindig hasonlóan reagálnak (pl. ha az alkohol, gyógyszer, gombatoxinok vagy más méreganyag, daganat vagy vírusok károsítják a májat, az mindig a vérben májenzim értékek növekedésével és sárgasággal jár). Nehéz megítélni, melyik tünet melyik hatás vagy hatások következménye.
Az első figyelemfelkeltő tünet, mely mindenkire jellemző, függetlenül a gombák szaporodási helyétől, az ellenállhatatlan édesség utáni vágy, és az édes fogyasztását követő, szinte azonnali erőteljes puffadás, vagy szelesedés, gyerekeknél fokozódó fizikai aktivitás (hiperaktivitás), orr és/vagy végbélviszketés.

A bejegyzés trackback címe:

https://osigyogymodok.blog.hu/api/trackback/id/tr4015404436

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása