Napjainkban is csak kevesen gondolnak rá, hogy a fehér kristályos szerkezetű fűszer, a konyhasó, a másik alattomos gyilkosa az emberi szervezetnek. Túlzás nélkül állíthatom, hogy rejtett "konyhasó mérgezés" fenyegeti a fejlett országok lakosságát. Ennek ellenére az élelmiszereket előállítók előszeretettel ömlesztik a sót a forgalmazott termékekbe. Legyen az kenyér, sajt, töltelék hús, konzerv stb. Teszik ezt annak ellenére, hogy élvonalbeli, WHO által elismert tudósok már több évtizede megállapították: hogy a magas vérnyomás (hipertónia) kialakulásáért első számú felelős a konyhasó! A magas vérnyomásnak pedig súlyos következményei lehetnek. Mivel ebben a helyzetben az érfalakra nagyobb nyomás nehezedik, ezért agyvérzés, szívinfarktus, súlyos lábérszűkületek és veseelégtelenség jelentkezhet.
A sóban lévő nátrium hidratálja a szervezetet, így több folyadékot tart vissza a test, felhígul a vér, az érrendszer nagy nyomás alá kerül. A vesék megkísérlik a fölösleges nátrium kiválasztását, végül nem bírják a túlterhelést és tönkremennek.
A régebbi időkben az emberiség csak és kizárólag a tengeri sót ismerte, ami klórt egyáltalán nem tartalmaz. A konyhasó és tengeri só között hatalmas a különbség. A tengeri só megközelítőleg 100 elemből tevődik össze, míg a konyhasó csak kettőből. Ezek közül az egyik a klór, ami méreg. Méghozzá a konyhasó oly mértékben tartalmazza, hogy egy pohár erős konyhasóoldat alkalmas lehet egy emberi élet kioltására.
Úgy hiszem, mindenki hallott már arról, hogy különféle betegségeknél az orvos sótlan vagy sóban szegény diétát javasol. Ebből következtethetünk az igazságra, hogy ha a só túlzott mértékű fogyasztása káros a betegre nézve, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy az egészséges szervezetű emberre is káros. Hiszen aminek a fogyasztását meg kell tiltani, az okozta a betegséget, vagy legalábbis hozzájárult annak kialakulásához. A konyhasó szervetlen anyag, ezért enzimeket egyáltalán nem tartalmaz. Ahogy az ember vagy állat nem tud táplálkozni kőporral vagy vasreszelékkel, úgy szervezetünk sincs berendezkedve a konyhasó következmények nélküli fogyasztására. Ezt a tényt igazolja az is, hogyha csak "teheti" kiválik szervezetünkből (verejték, vizelet formájában). Rosszabb esetben különféle lerakódásokat képezve, mint testidegen anyag telepszik meg szervezetünkben.
Szervezetünk az anorganikus eredetű anyagoknak csak töredékét tudja beépíteni. Konyhasó esetében például egy evőkanálnyi mennyiségből csak egy milliomod grammot. A maradék mennyiség - csaknem az egész - szennyezi a vért és szerveinket, ezért különféle megbetegedéseket idéz elő. A nyers kosztban minden tápsó közvetlenül rendelkezésünkre áll, méghozzá szerves homogenitásban. Nem szólva arról, hogy az egyes ásványi sók a felszívódási folyamatban kölcsönhatást gyakorolnak egymásra.
Annyi só, amennyire az embernek szüksége van, bőségesen rendelkezésre áll a vegetáriánus táplálkozásban!
Fényes bizonyíték lehet erre a majom. Hiszen a legcsekélyebb konyhasó fogyasztása nélkül is vidáman ugrál a faágakon és egészségesebb, mint az ember. Ha a természet úgy rendelte volna, hogy konyhasóra szükségünk van, akkor valószínű a kertünkben állna egy konyhasófa és nem kellene mintegy kétszáz méter mélységből kiásni, vagy sok száz kilométer távolságból szállítani. Az indiánok és más természetes életet élő népek, akik nem küszködnek annyi nyavalyával, mint az európaiak, mit sem tudnak a konyhasóról. Ezért aztán nem is hiányzik nekik.
Tudjuk jól, hogy a konyhasó fogyasztása szomjúságot okoz. Ez azért lehet, mert a só testidegen anyag és a szervezet méregteleníteni akar, vízzel akarja távoztatni. A konyhasó ozmotikus nyomása miatt a szövetek megduzzadnak, az erek szűkülnek és magas vérnyomás lép föl. A nátrium kiürülése a szervezetből csak vízzel együtt, oldat formájában történhet. Nyilvánvaló, hogy minél több konyhasót fogyasztunk, annál több folyadék szükséges a vesén át történő kiválasztáshoz. A sóoldat egy része magában a sejtszövetben rakódik le. Ezért növekszik a testsúly, és a bőr szivacsos, beteges külsőt adó lesz. Minél több sót fogyaszt valaki, annál gyakrabban kínozza a szomjúság és éhségérzet. Nem véletlen, hogy a sertéseknek erősen sózzák a moslékot, hogy a lehető legtöbb folyadékot és táplálékot vegyék magukhoz.
Igen sok ember naponta 10-15 g konyhasót fogyaszt el, holott az ember veséje ennek a mennyiségnek csak az egyharmadát tudja kiválasztani. Ezért lehet aztán, hogy a sok sót fogyasztó ember erősen verejtékezik, hamar kifárad és nehezen viseli a hőséget.
Szervezetünk egy darab természet
Az a sómennyiség, amit a szervezet nem tud kiválasztani, megülepszik a szervezetben. Ez aztán sok bajnak lehet az eredője, de elsősorban az artériákat meszesíti el. A konyhasó - különösen túlzott fogyasztás esetén - megsemmisíti a vitaminokat és az enzimeket is, ezért nagy a valószínűsége annak, hogy rákkeltő is.
Dr. Dakl, az amerikai Brookhaven orvosi kutató intézetének tagja patkányokkal végzett kísérletet. Egy éven keresztül sóban gazdag táplálékkal etetett 35 patkányt. Valamennyi kísérleti állatnak kóros mértékben megemelkedett a vérnyomása. Az orvos akkor lepődött meg igazán, mikor azt tapasztalta, hogy a só elvonására sem akart megszűnni a magas vérnyomásérték. Ebből következtethetünk arra, hogy a gyógyuláshoz többre van szükség, mint sótlan diétára. Ilyen esetekben az ún. tisztító étrend segít, amiben első helyet kell hogy kapjon a zöldség- gyümölcslevek fogyasztása. Ásványvíz nem jöhet számításba, mert nátriumot tartalmaz. A bőséges folyadékfogyasztás mellett kitűnő hatást fejt ki a verejtékezés is.
Are Waerland "A konyhasó káros az egészségre" című könyvében leír egy érdekes, megtörtént esetet. A második világháború után egy halálosan beteg katonát kezelt, aki agyonsózott ételeken élt hosszú hónapokon keresztül. Egy természetgyógyász javaslatára teljes tápmegvonást alkalmaztak. A beteg kizárólag vizet fogyaszthatott. A böjtölés nyolcadik napján még mindig 5 g só távozott a szervezetéből! Ez az eset iskolapéldája lehet annak, hogy a felesleges mennyiségű konyhasó beépül szervezetünkbe. Különösen katasztrofális helyzetben vannak a húsevők, akiknél még a szerencsétlen vesének reménytelen küzdelmet kell vívnia a húgysav kiválasztásával is.
A konyhasó, különösen, ha oly mértékben használják, mint a magyar konyhában szokás, minden előforduló betegség kialakulásának kedvez.
Még a sebek gyógyulását is késlelteti. Más kérdés az, hogy egyes helyzetekben sót hintenek a sebre, nem lévén más reparáló por, kenőcs, illetve dezinficiáló szer.
A sóval kapcsolatosan kialakult testi problémáinkat csak a vegetáriánus életformára történő részleges vagy teljes átállással szüntethetjük meg. A konyhasó éppen olyan idegen testünk számára, mint a vegyi gyógyszerek.
Ne felejtsük el: szervezetünk egy darab természet! Ahogy az igazság ellenkezik a hazugsággal, úgy szerveink sem tűrik meg a testidegen anyagokat károsodás nélkül.
A forró, erősen sózott, paprikás ételek sokkolják az idegeket, fölöslegesen doppingolják a szívet, ami pillanatnyi látszatenergiát és melegséget eredményez. Mint ahogy e fejezet elején írtam, az élelmiszeripar számtalan termékét sózza. (Sokszor még a margarint is!) Elegendő ez a mennyiség, sőt túl sok is. Ezért ne tetézzük a bajokat azzal, hogy még külön is használunk sót. Számtalanszor látni, hogy valaki, anélkül, hogy megkóstolta volna az előtte gőzölgő ételt, máris a sótartóba nyúl, csippent két ujjával és akkurátusan megsózza az ételt. A só fogyasztása egyre csak fokozódik. Ennek oka az ízérzés fokozatos eltompulása.
Számtalan idős embert, ha úgy tetszik makrobiótát ismerek, akik magas életkorukat és egészségüket elsősorban a cukor és só nélküli táplálkozásnak köszönhetik. Ebből a tényből nem nehéz a következtetéseket levonni, hogy az ellenkezője is igaz!
Kedves Olvasó! Azért adtam e fejezet címének: Gyilkosok a konyhaszekrényben, hogy figyelemfelkeltő legyen. Hogy olvassák végig, mert várható élettartamunk szempontjából e két ravaszdi fehér gyilkosnak bizony meglehetősen nagy szerepe van.
Az, hogy e fejezet ebbe a könyvbe bekerült, azért van, mert sok lábszárfekélynek, érszűkületnek és egyéb lábbajoknak a gyógyulása a só és a cukor elhagyása nélkül nem következik be. Tapasztalataim szerint gyógyszerekre is csak ritkán. Mindenki saját maga döntse el, hogy érdemes-e ezért a kétes "élvezetért", amit a két gyilkos okoz, feláldozni egészségünket, vagy életünket megrövidíteni?
A só és cukor elhagyásával ízérzésünk is fokozatosan javulni fog. Egyre édesebbnek fogjuk érezni a gyümölcsöket, egy idő után még a sótlan burgonyának is kitűnő íze lesz! Csak az átállás, az első napok jelentenek nehézséget. Ha ezen átküzdöttük magunkat, új ízeket fogunk megismerni és megtapasztaljuk az igazi jó közérzetet és egészséget!
Kapcsolat
Forrás: http://shelener.hu/gyilkosokakonyhaszekrenyben.html